GULF COAST GOLD CUP II 
Finswimming Invitational
Friday, October 8, 1999
Southmore Natatorium-25 yard pool
Pasadena, Texas


Hosted by the
Finswimming Association of Southeast Texas
Texas Finswimming Association


Final Results

Womenís Division

25 yards Apnea (Breathholding)
1. Renee Carpender-15 (Pasadena) :11.00 
2. Deborah Wood-16 (Pasadena) :11.09
3. Jamie Koester-16 (Pasadena) :11.53
4. Amanda Koester-17 (Pasadena) :11.70
5. Tiffany Davis-14 (Pasadena) :11.82
6. Tanya Dorflinger-15 (Pasadena) :12.11
7. Heather Roberts-16 (Pasadena) :12.29
8. Kathryn Sexton-16 (Pasadena) :12.49
9. Jessica Carrasco-16 (Pasadena) :12.63

50 yards Apnea (Breathholding)
1. Stacey Golden-19 (Pasadena) :24.75
2. Amanda Koester-17 (Pasadena) :26.43

50 yards Surface
1. Stacey Golden-19 (Pasadena) :22.78 National Senior Qualifying Time
2. Kristine Kelly-12 (Deer Park):24.97 National Youth Qualifying Time
                                       Texas State Youth Record
3. Anmada Koester-17 (Pasadena) :26.99
4. Tanya Dorflinger-15 (Pasadena) :28.49
5. Kathryn Sexton-16 (Pasadena) :28.67
6. Renee Carpender-15 (Pasadena) :29.19
7. Heather Roberts-16 (Pasadena) :29.69
8. Jamie Koester-16 (Pasadena) :30.89

100 yards Surface
1. Stacey Golden-19 (Pasadena) :52.97 National Senior Qualifying Time
2. Kristine Kelly-12 (Deer Park) :56.91 National Youth Qualifying Time
3. Amanda Koester-17 (Pasadena) 1:02.83 
4. Kathryn Sexton-16 (Pasadena) 1:05.63

200 yards Surface

No entries

500 yards Surface
1. Tanya Dorflinger-15 (Pasadena) 6:26.80
2. Jamie Koester-16 (Pasadena) 6:26.94

50 yards Immersion (Scuba)
1. Kristine Kelly-12 (Deer Park) :28.13 Texas State Youth Record
                                        Texas State Open Record

100 yards Immersion (Scuba)
1.Kristine Kelly-12 (Deer Park) 1:03.44 
                                 National Youth Qualifying Time  
                                 Texas State Youth Record and
                                 Texas State Open Record

Menís Division

25 yards Apnea (Breathholding)
1. Robbie Oehrlein-16 (Deer Park) :09.63
2. Michael Hoofard-16 (Pasadena) :09.77
3. James Sakaris-15 (Pasadena) :10.87
4. Jason Orhrlein-12 (Deer Park) :11.43 Texas State Youth Record
5. Jerry Brooks-16 (Pasadena) :11.80
6. Mark Harden-15 (Pasadena) :12.44
7. Patrick Montoya-13 (Pasadena) :13.41

50 yards Apnea (Breathholding)
1. Derrick Mauk-23 (Pasadena) :18.23 National Senior Qualifying Time 
2. Robbie Orhrlein-16 (Deer Park) :21.43
3. Jeramy Anthony-17 (Pasadena) :21.77
4. Michael Hoofard-16 (Pasadena) :22.87
5. Adam Schaefer-17 (Pasadena) :23.39 ???

50 yards Surface
1. Derrick Mauk-23 (Pasadena) :19.94 National Senior Qualifying Time
2. Robbie Oehrlein-16 (Deer Park) :24.66 
3. Michael Hoofard-16 (Pasadena) :24.69 
4. Patrick Montoya-13 (Pasadena) :24.96
5. James Sakaris-15 (Pasadena) :26.14
6. Jason Oehrlein-12 (Deer Park) :28.55 Texas State Youth Record
7. Mark Harden-15 (Pasadena) :28.85                 
8. Nicholas Findley-10 (Pasadena) :45.88

100 yards Surface
1. Jeramy Anthony-17 (Pasadena) :55.11
2. Michael Hoofard-16 (Pasadena) :55.41
3. Jason Oehrlein-12 (Deer Park) 1:09.00 Texas State Youth Record
4. Nicholas Findley-10 (Pasadena) 1:46.63

200 yards Surface
1. Jeremy Anthony-17 (Pasadena) 2:08.69 Texas State Junior Record 
2. Michael Hoofard-16 (Pasadena) 2:08.82

500 yards Surface
1. Michael Hoofard-16 (Pasadena) 6:00.08
2. Jeramy Anthony-17 (Pasadena) 6:16.63

50 yards Immersion (Scuba)
No Entries

100 yards Immersion (Scuba)
1. Derrick Mauk-23 (Pasadena) :46.64 National Senior Qualifying Time 

 

 


Deer Park's Kristine Kelly checks her regulator before the start of the 100 yards Immersion event. Kelly set four new Texas State Records in the 50 yards and 100 yards Immersion at the Gulf Coast Gold Cup II.


The "Finswimming Sisters from Pasadena" Jamie and Amanda Koester await the start of their next finswimming event.


FAST team member Tanya Dorflinger smiles for the camera prior to the start of the 50 yards Surface event.



Make your own free website on Tripod.com