Make your own free website on Tripod.com
1999 Texas Open Finswimming Invitational

The 1999 Texas Open Finswimming Invitational was held at Southmore
Natatorium in Pasadena, Texas on March 13, 1999. This was the final
tuneup meet prior to the 1999 Texas State Finswimming Championships.
The meet was conducted with an open format (no age group divisions)
with seperate races for monofins and bifins. A total of 10 new Texas
State Finswimming Records were set. Relays were also held in both
male and female divisions, with a coed (2 males and 2 females) 
realy also contested. Media coverage was provide by the Pasadena
Citizen, the Deer Park Broadcaster, and the Houston Sports News.
We would like to congratulate all of the competitors for a fine
meet, all of the parents and spectators for their help in the
running of the meet, and the three local publications mentioned 
above from providing us with coverage.


Texas Open Finswimming Invitational
March 13, 1999
Southmore Natatorium
Pasadena, Texas

Hosted by the Finswimming Association of Southeast Texas
              Texas Finswimming Association


Event #1  Womenís 500 yard Surface (Open)

1. Kristine Kelly-11  (Deer Park)    5:59.99  Youth State Record
2. Erin Stocco-17 (Pasadena)         6:11.99
3. Jamie Koester-15 (Pasadena)       6:41.59
4. Amanda Koester-17 (Pasadena)      6:57.87

Event #2  Menís 500 yard Surface (Open)

1. Jerry Brooks-15  (Pasadena)       6:13.99
2. Michael Hoofard-15 (Pasadena)     6:15.29
3. Brandon Anthony-16 (Pasadena)     6:42.67

 Event #3  Womenís 25 yard Apnea Bi-Fin

1. Jessica Gross-11 (Deer Park)       :13.07
2. Angela Golden-16 (Pasadena)        :13.34
3. Kasey Mauk-11 (Deer Park)          :14.66

Event #4 Menís 25 yard Apnea B-Fin

1. Pedro Castro-18 (Pasadena)         :12.34

Event #5 Womenís 25 yard Apnea Bi-Fin

1. Jamie Koester-15 (Pasadena)        :10.81  Junior State Record
2. Tanya Dorflinger-15 (Pasadena)     :11.08
3. Erin Stocco-17 (Pasadena)          :11.14
4. Amanda Koester-17 (Pasadena)       :11.85
5. Natalie Walker-15 (Pasadena)       :12.31
6. Heather Roberts-15 (Pasadena)      :12.88
7. Amanda Robar-16 (Pasadena)         :13.80 
                                                                            
Event #6  Menís 25 yard Apnea Monofin

1. Adam Schaefer-16 (Pasadena)        :09.09  Junior State Record
2. Robert Oehrlein-16 (Deer Park)     :09.99
3. Michael Hoofard-15 (Pasadena)      :11.49
4. James Sakaris-15 (Pasadena)        :11.93

Event #7  Womenís 100 yard Surface Bi-Fin

No entries

Event #8 Menís 100 yard Surface Monofin

1. Jeramy Anthony-17 (Pasadena)       :57.94
2. Travis Ponder-11 (Deer Park)      1:16.46

Event #9 Womenís 100 yard Surface Monofin

1. Jeana Poteet-17 (Pasadena)         :57.91
2. Julia Witty-15 (Pasadena)          :59.19
3. Kristine Kelly-11 (Deer Park)      :59.43  Youth State Record
4. Stacey Golden-18 (Galveston)      1:00.63
5. Jamie Koester-15 (Pasadena)       1:10.24
6. Heather Roberts-15 (Pasadena)     1:12.94

Event #10 Menís 100 yard Surface Monofin

1. Derrick Mauk-22 (Pasadena)        :44.33  Senior State Record
2. Michael Hoofard-15 (Pasadena)    1:02.23

Event #11 Womenís 25 yard Surface Bi-Fin

1. Jessica Gross-11 (Deer Park)      :13.11
2. Angela Golden-16 (Pasadena)       :13.89

Event #12 Menís 25 yard Surface Bi-Fin

1. James Sakaris-15 (Pasadena)       :12.02
                                                                   
     
Event #13 Women  25 yard Surface Monofin

1. Tanya Dorflinger-15 (Pasadena)    :11.82  
2. Ellissa Spradlin-12 (Deer Park)   :12.37
3. Natalie Walker-15 (Pasadena)      :12.84
4. Heather Roberts-15 (Pasadena)     :13.03
5. Amanda Robar-16 (Pasadena)        :13.43
6. Kasey Mauk-11 (Pasadena)          :14.96

Event #14  Menís 25 yard Surface Monofin

1. Robert Oehrlein-16  (Deer Park)   :11.25

Event #15 Womenís 200 yard Surface (Open)    

No entries

Event #16 Menís 200 yard Surface (Open)

1. Derrick Mauk-22 (Pasadena)       1:45.72
2. Michael Hoofard-15 (Pasadena)    2:19.67
3. Jerry Brooks-15 (Pasadena)       2:20.64
4. Travis Ponder-11 (Deer Park)     2:51.55

Event #17 Womenís 50 yard Apnea Bi-Fin

No entries

Event #18 Menís 50 yard Apnea Bi-Fin

1. Jeramy Anthony-17 (Pasadena)      :27.16

Event #19  Womenís 50 yard Apnea Monofin

1. Stacey Golden-18 (Galveston)      :22.74
2. Erin Stocco-17 (Pasadena)         :26.70
3. Amanda Koester-17 (Pasadena)      :29.11
                                                                                        
Event #20 Menís 50 yard Apnea Monofin
1. Brian Mauk-15 (Deer Park)          :19.75  Junior State Record
2. Adam Schaefer-16 (Pasadena)        :23.05
3. Brandon Bass-16 (Pasadena)         :24.25
3. Brandon Anthony-16 (Pasadena)      :24.25

Event #21 Womenís 50 yard Surface Bi-Fin

1. Ellissa Spradlin-12 (Deer Park)    :28.99
2. Jessica Gross-11 (Deer Park)       :29.29

Event #22 Menís 50 yard Surface Bi-Fin

1. Travis Ponder-11 (Deer Park)       :32.67  

Event #23 Womenís 50 yard Surface Monofin

1. Julia Witty-15 (Pasadena)          :26.05
2. Jeana Poteet-17 (Pasadena)         :26.38
3. Kristine Kelly-11 (Deer Park)      :26.64  Youth State Record  
4. Heather Roberts-15 (Pasadena)      :30.82
5. Kasey Mauk-11 (Deer Park)          :31.47

Event #24 Menís 50 yard Surface Monofin

1. Derrick Mauk-22 (Pasadena)         :18.86   Senior State Record
2. Brian Mauk-15 (Deer Park)          :23.99
3. Jerry Brooks-15 (Pasadena)         :27.88
4. James Sakaris-15 (Pasadena)        :29.87

Event #25 Womenís 200 yard Surface Relay (Open)

1.  1:55.66    
        Amanda Koester-17, Jamie Koester-15, Angela Golden-16,  
        Erin Stocco-17
2.  2:01.13    
        Natalie Walker-15, Amanda Robar-16, Heather Roberts-15, 
        Tanya Dorflinger-15
3.  2:02.39    Youth State Record
        Kristine Kelly-11, Kasey Mauk-11, Jessica Gross-11, 
        Elissa Spradlin-12
         *Kellyís leadoff leg of 50 Surface on the relay
          was :25.22, a Youth State Record
                                                                                                    
Event #26  Menís 200 yard Surface Relay (Open)

1. 1:48.00   New Youth Record
         Jerry Brooks-15, James Sakaris-15, Brandon Anthony-16,
         Jeramy Anthony-17


Event #27  Mixed 200 yard Surface Relay (Open)

1. 1:35.39
         Derrick Mauk-22, Stacey Golden-18, Julia Witty-15, 
         Jeana Poteet-17